Tidigare har vi testat den sockerfria varianten av den här colasorten, Boylan diet cane cola, här på Fulcola.com. Det var väldigt kul att äntligen få chansen att testa originalet.
Boylan sugar cane cola har en betydligt vuxnare och mörkare smak än många andra colasorter. En sån där smak som man tänker sig att inte så många barn skulle gilla. Den här colasorten smakar genuint och naturligt. Man får intrycket av att den är framställd av naturliga råvaror. En snabb titt på innehållsförteckningen verkar bekräfta detta. Det mest artificiella som finns i Boylan sugar cane cola är karamellfärg, och den görs av bränt socker om jag inte har fel för mig.
Precis som sin sockerfria lagkamrat säljs Boylan sugar cane cola i en fantastiskt fin flaska. Den har tillverkarens namn och lite andra saker ingjutna i glaset på ett mycket fint gammaldags sätt. Den har dessutom ingen etikett, utan loggan och all annan information är tryckt direkt på flaskan. Fruktansvärt snyggt. Den har dessutom skruvkapsyl, och det brukar vi alltid se som ett plus här på Fulcola.com.
Boylan sugar cane cola
Recenserat exemplar
Förpackning:
Glasflaska 34cl
Inköpsställe:
Gray's, Malmö
Pris:
15,00 kr
Pris/liter:
44,12 kr
Donerad av:
Erick Kvist
Har nu inhandlat en fyrpack Boylan sugar cane cola från ICA Munkebäck i Göteborg. Fick den i en snygg pappersförpackning med bärhandtag(, både flaskor och kartong har den nya loggan). Så nu är det bara att hälla upp och njuta.
Var på Ica Focus i Göteborg igår och hittade då denna till min stora förtjusning.
Den stod INTE på den amerikanska avledningen utan vid de andra drickorna, i samma hylla som jolten.
Jag var i helgen på ICA Focus i Göteborg och letade efter denna, verkade inte finnas kvar i sortimentet… :(
Jag var på ICA Focus i helgen och jag hittade inte denna colan. Jag bor i Växjö och är inte i Göteborg så ofta, så jag blev väldigt besviken. En uppdatering av Inköpsställen kanske inte skulle vara en dum idé?
Synd att du valde ica focus…dom e rätt så dåliga på att köpa in. Du skulle valt munkebäck istället…aldrig mötts av tomma hyllor där!
Min kamrat Bonzomannen och jag (Leffemannen) har under en längre tid försökt hitta den heliga graalen i cola-sammanhang, nämligen Boylan’s. Vi har varit inne på ICA-Fokus, Göteborg, samt på ICA-Kvantum, dito stad, i flera månader och dessutom pratat med otaliga anställda om situationen som har rått, nämligen att ingen Boylan’s har funnits i hyllorna och vi har snopet fått gå därifrån törstiga.
Nu har vi varit på ICA-fokus och de hade äntligen fått in denna paradisets nektar, denna dryckernas dryck, denna njutningarnas njutning, denna diamant bland juveler, denna ljusbringare i det annars så trista vardagsmörkret, denna törstens yttersta släckare, ett parti på trettio flaskor skönjde vi på hyllan och vi la rabarber på hela rasket!
Förlåt för vårt osolidariska agerande som vi helt och hållet vill förklara med impuls, lusta och glädjeyra! Givetvis inser vi nu så här i efterhand denna handlings egoistiska natur, och att vi skulle givit andra chansen att köpa en flaska eller två. Vi vill härmed offentligen be alla på fulcola.com om ursäkt för detta förkastliga och osolidariska beteende!
Du är inte förlåten Leffeman ;)
Rätt god denna, men en liiiiten konstig eftersmak.
brukade köpa några när grays fanns som butiker i sthlm
jag gillar is
Jo, den är jävligt god …
är vanliga Boylan’s Cane Cola samma som den här? dom har ju olika förpackningar men den här finns inte på grays
Japp, det är samma. De ändrade förpackningarna för ett par år sedan.
Testade denna för första gången igår. Var tvungen att hälla ut eländet då det bara smakade horribelt…
Då gissar jag att det antingen var en Boylan’s natural cane cola eller att det var fel på den. Jag har svårt att tänka mig att någon skulle tycka så illa om en sugar cane cola :-)
Gissa om jag saknat Boylan´s cane cola sen dom stängt Grays i Sthlm :(
Men nu fick jag veta att dom ev finns på norra stationsgatan, då kan jag släppa tanken på att söke efter dom på ebay .
Ps, jag söker efter en läsk som fanns för många år sedan som hette “Komet”, den var nästan lysande grön och smakade helt underbart…vart tog den vägen o villket bryggeri tillverkade den…någon som vet???
Rickard//Sthlm
Hej vänner. Idag var jag på ICA Focus i Göteborg för att stilla min nyfikenhet och törst med den här colan, som ni skriver så trevligt om.
Tyvärr var den SLUT. Vet ni något om hur ofta de får in leveranser, eller är det kanske så att Leffeman ovan campar affären och köper hela lagret såfort det fylls på?
Mvh,
Pey
Den är även helt slut på ICA Munkebäck. Mycket tragiskt :(
Senast jag var på Focus så var den också slut :(
man kan köpa den på grey’s webbutik… ser ut som dom har ändrat designen… och den heter inte sugar cane bara cane cola numera
Finns för tillfället på ICA i Kvarnen i Uppsala (la in ett tips också). De verkar ha inlett någon form av samarbete med Grey’s, och har ett litet urval amerikanska läsker (bl.a. Cherry Cola, Mountain Dew, Vanilla coke) i burk och småflaska i en separat kyl. Passa på medan de finns kvar, för det ser inte ut som någon
… som någon del av ordinarie sortiment, ska det nog står där uppe. borde lära mig läsa igenom innan jag klickar på skicka.
Jag bad dom beställa hem Boylan-cola i början av sommaren och det var inga problem, tyvärr var den slut då hos Grays, men nu har dom alltså äntligen fått hem den. Så jag antar att det bara är att fråga igen ifall dom slutar med den.
Har precis tagit min första sipp av Boylan sugar cane cola och kan bara instämma i hyllningskören. Doften påminner lite om PB-cola, men eftersmaken är ju helt oöverträffad! Kanske lite för mycket kanelsmak i inledningsskedet, men det är ändå en klockren 5-poängare.
Plockade upp en flaska på ICA Focus idag, mycket god. Först trodde jag att den var slut, för det fanns inga flaskor där ettiketten fanns. Dock stog det kanske 100 flaskor på motstående gavel tänkt som kombinerad dekoration, bara att plocka.
Någon mer än jag som tycker att den smakar lite… Körsbär?
Finns det ngn som kan tänka sig att köpa o skicka en flaska av denna himmelska dryck till mig, då jag inte har ngn affär i närheten som har den i sitt sortiment? Maila på Micke_holm81@hotmail.com